EN CZ

Převodovky APEX DYNAMICS v mobilních robotech!

17.1.2018 | Také se vám při zaslechnutí slova drone nebo robot vybaví postava „Terminátora“ nebo samořiditelný dron? I přesto, že jsou v oblasti robotiky prováděny obrovské kroky kupředu, pak ve velmi blízké době narazíte na mnohem méně „sexy“ robota než je Terminátor. Vozidla typu AGV, šetří čas jednotlivým odborníkům, kteří tam mají více času soustředit se na svoji práci.

AGV (Automated Guided Vehicle / automaticky naváděné vozidlo)

AGV je mobilní robot, který pro orientaci v prostoru využívá značek, drátů, magnetů, laserového značení nebo jiných přístrojů. Nejčastěji se používá v továrnách, kde je zapotřebí přeprava materiálu nebo ve velkých skladech kde pomáhá s přepravou zboží. Od konce 20. století získávají tito roboti každoročně stále větší význam v průmyslovém odvětví.


Aplikace AGV v logistice

Jednou z oblastí, kde zažívají autonomní vozidla pro přepravu nákladů velký rozvoj, jsou letiště. Například jedna z logistických společností vyvinula speciální aplikaci pro AGV, která se zabývá výhradně manipulací se zavazadly na letištích. Letiště v Lelystadu, Nizozemí, se stane první testovacím letištěm, kde budou vozidla AGV uvedena do běžného provozu.

Jak se naviguje AGV?

Mobilní roboti pracující na principu AGV jsou rovněž známý pod jinými názvy (LGV – Laser Guided Vehicle), SGV (Self Guided Vehicle) nebo řízených vozík, vozidla se samočinným řízením, autonomní vozidla či jiné. I přes mnoho názvů využívá každé z vozidel ke své navigaci jednu z níže uvedených metod: laserová navigace, navigace rozsahu obrysů, magnetické bodové navigace, páska navigace pomocí drátů.

Rozvor náprav u mobilních robotů

Rozměrově menší AGV vozidla mají obvykle tři kola, což zaručuje stabilitu bez ohledu na povrch, jelikož dvě kola jsou rovnoběžné a jedno kolo je podpěrné. Při řízení tohoto typu robota závisí směr jeho jízdy na rychlosti, která pohání kola – pokud se točí rovnoměrně, pak robot jede rovně, pokud některé jede pomaleji nebo brzdí, pak robot zatáčí. U velkých AGV vozidel jsou pak k řízení využívány různé řídicí mechanismy a často také několik kolových souprav. 

Budoucnost společnosti AGV

Vývoje ve světě AGV vozidel je v současnosti velmi rychlý. Využívá se technologií radaru a sonaru, které registrují překážky, zvyšuje se důraz na užitné zatížení, vyšší rychlost a samozřejmě je kladen velký důraz na kapacitu baterií. Rozšiřuje se i působnost aplikací – od automobilových továren, přes sklady na letiště, zábavní parky, nemocnic nebo krmných robotů v zemědělství.

Vysoké požadavky převodovky AGV

Každá z aplikací má však jiné požadavky jak na konstrukci tak provoz. Některé AGV stroje běží 24 hodin denně 7 dní v týdnu, jiné naopak musí být velmi přesné při pohybu, aby se byly schopny pohybovat mezi lidmi. V zemědělství, kde se roboti stávají velmi populární, pak musí konstruktéři počítat ne vždy se zcela vhodným terénem či zvědavostí hospodářských zvířat, která se mohou chovat velmi spontánně. Například AGV vozík by měl odolat útoku 1 000 kg býka nebo krávy. Požadavky na použité převodovky se proto v jednotlivých případech liší, ale vždy jsou vysoké. Vzhledem k nadměrným ložiskům na výstupní straně a sofistikovaným těsněním jsou některé sériové převodovky z APEX DYNAMICS velmi vhodné pro tyto těžké aplikace. Níže ve videu je uveden ilustrativní příklad.


Důležitost převodovky pro efektivní a plynulý pohyb

Řada převodovek PDR APEX DYNAMICS je stejným jmenovatelem pro všechny AGV roboty a jediným omezujícím prvkem je omezený výkon akumulátorů. Proto je velmi důležité co nejefektivněji přeměnit elektrickou energii na kinetickou a právě proto vyvinul APEX DYNAMICS řadu nízkoenergetických převodovek s vysokou účinností.  Nejvhodnější planetové převodovky pro AGV aplikace mají následující charakteristiky:

· vysoký točivý moment,
· nízká vůle pro vysokou přesnost polohování,
· schopnost zvládání vyššího radiálního zatížení (vysoké užitečné zatížení),
· vysoké axiální zatížení pro usnadnění řízení,
· dostupnost jak v pravé, tak v pravoúhlé verzi pro snadnou instalaci a přístup,
· velké možnosti převodových poměrů od 3:1 do 1000:1,
· standardem je montáž na třífázové, krokové nebo servomotory.

Pro více informací o našich precizních a přesných planetových převodovkách navštivte naše internetové stránky www.apexdynaczech.cz (info@apexdynaczech.cz) nebo na telefonu +420 577 663 877. Více video příspěvků a z ilustrativních příkladů aplikací  naleznete v naší nové sekci Média.