EN CZ

APEX DYNAMICS na Bridgestone World Solar Challenge v Austrálii

29.11.2017 | APEX DYNAMICS sponzoruje tým Solar Punch System Power Train Solar, který je složen z 21 studentů univerzity v Leuvenu, jež se účastnili prestižního závodu Bridgestone World Solar Challenge v Austrálii (8. – 15. října 2017). Studenti strojírenství za 13 měsíců sestrojili vozidlo na solární pohon, které se vydá na trasu dlouhou 3 000 km z Darwinu do Adelaide. Závodu se účastnilo celkem 50 týmů z celého světa.

APEX DYNAMICS poskytnul řešení v podobě planetové převodovky spolu s bezkartáčovým stejnosměrným motorem. Závodní speciál je vybaven mechanickým kormidelním systémem, jenž odděleně ovládá řízení předních a zadních kol. Ve výsledku se jedná o aerodynamické zlepšení o více než 1%.

Při pohybu volantu do 90° jsou řiditelná pouze přední kola, vyšší radius pak spouští ovládání i zadních kol a to vše při nízké rychlosti. Kormidelní systém byl zatížen silnými pružinami, které vyžadovaly převodovku, která by zajistila potřebnou sílu a točivý moment. Veškeré komponenty byly testovány na ověření životnosti v průběhu závodu.

Ve velmi silné konkurenci se tým univerzity z belgického Leuvenu umístil v konečném pořadí na třetím místě s průměrnou rychlostí speciálu 76,2 km/h.