EN CZ

APEX DYNAMICS sponzoruje závodní týmy v sérii Shell Eco-marathon

11.12.2017 | Kolik kilometrů můžete ujet s automobilem na 1 litr paliva? Během svých studií a díky sérií světových podniků v rámci Shell Eco-marathon se studenti snaží nalézt odpověď na tuto otázku. Studentské týmy navrhují, staví a následně testují vozidla s velmi nízkou energetickou účinností a účastní se s nimi závodů po celé Americe, Asii i Evropě. Nejedná se však pouze o závod, ale cílem je posílit i debatu ohledně mobility a inspirovat tak budoucí mladé inženýry. Inspirace mladých lidí v oblasti přesného strojírenství a technologií je v souladu s vizí APEX DYNAMICS, a společnost se proto rozhodla o sponzoring tří studentských týmů z Nizozemí. Níže bychom se s vámi rádi podělili o naše postřehy.

Apollo – InHolland Innovation Studio

Závodní tým Apollo využívá ve svém speciálu přesné planetové převodovky typu PE050-010, jež jsou na míru upravené tak, aby mohly být bez problému zakomponovány do konstrukce. I přes počáteční problémy při testu na dynamometru, při němž došlo kvůli zablokování slunečního kola k závadě na převodovce, se nakonec vše podařilo včas opravit. Tým Apollo – InHolland Innovation Studio tak stanovil nový týmový rekord. V konečném výsledku ujel závodní speciál na 1 litr paliva celkem 647,2 km, což je o více než 100 km více oproti předchozímu roku.

Nova – TU / Ecom

Tým Nova TU/Ecom univerzity v Eindhovenu použil pro svůj vůz přímé planetové převodovky typu AE07 a 2x AE090. Automobil Nova je prvním modulárním vozem na světě, který je možné využít nejen pro každodenní ježdění díky jeho homologaci. Jedná se také o speciál, jež lze v závislosti na okolnostech přizpůsobit jakémukoliv požadavku spotřebitelů a to v návaznosti na velmi rychle se měnící spotřebitelské požadavky.

Dnešní spotřebitelé mění své automobily za nové v určitých a téměř pravidelných intervalech a to bez ohledu na životní prostředí, čímž ve výsledku dochází k velmi silné zátěži na přírodu, například z hlediska produkce odpadu. Díky modularitě vozidla Nova TUE mohou jejich majitelé své vozy kdykoliv upgradovat tak, aby stále cítili zkušenosti a vlastnosti nového vozu. S 1 litrem paliva byl měřený nájezd kilometrů 350, což pro „skutečné auto“ není vůbec špatný výsledek.

Triga – tým Phidippides Univerzita aplikovaných věd v Rotterdamu

Závodní tým Phidippides Univerzity aplikovaných věd v Rotterdamu se série zúčastnil ihned se zastoupením ve dvou kategoriích – speciál Quadriga v kategorii Urban Concept, Triga pak v kategorii prototypů. V každém z vozidel využil úhlovou planetovou převodovku typu ABR 042-10. Speciál Quadriga ujel celkem 903 km / 1litr paliva a bohužel byl s tímto výsledkem nucen ze závodu odstoupit kvůli technické závadě. Triga měla bohužel defekt pneumatiky, což znamenalo rovněž odstoupení ze závodu.

Jsme velmi hrdí na náš přínos, který dopomohl k úspěchu těchto tří závodních týmů! To, že naše převodovky zaujímaly ústřední roli v těchto vozidlech budoucnosti, podtrhuje kvalitu a všestrannost našich výrobků. Celosvětový formát podniku Shell Eco-marathon dosahuje velmi působivých výsledků i v mediální a PR oblasti.