EN CZ

Převodovky APEX DYNAMICS v polohovacím zařízení pro montáž náprav Volvo Trucks

15.12.2017 | Belgická firma Cofely Fabricom, působící v oblasti technických zařízení, spolupracuje se švédskou automobilkou Volvo Trucks ve městě Gent v Belgii. Cofely Fabricom sestrojila montážního zařízení pro konstrukci náprav na nákladní automobily. Společnost Volvo byla s jejími službami velmi spokojena, a proto Cofely Fabricom požádala o sestrojení dalšího zařízení, které by mohla použít ve své mateřské továrně ve Švédsku.

Průběh projektu

Po představení záměrů a plánů automobilky, kdy se ukázalo, že zařízení bude odlišného typu, byla k tomuto projektu přizvána i společnost APEX DYNAMICS.  „Zpočátku vypadalo řešení velmi jednoduše a téměř totožně jako v případě aplikace v Gentu, nicméně poté jsme zjistili, že se bude jednat o jiný typ tahačů, které používají jiný typ hřídelí“ vysvětlujeme Rudi Husquet, který je vedoucím úseku pro mechanické aplikace. „Každá z náprav vozidla musí být zvednuta a otočena“ komentuje Husquet. Dále dodává: „Každá jednotlivá hřídel má velkou jednotkovou hmotnost, okolo 1 300 kg a i když je montována jen několikrát týdně musí být systém schopen s ní bez problémů manipulovat a takovou hmotnost zvládnout. Zařízení ve městě Gent by nebylo schopno dosáhnout takové rotační síly. Proto jsme byli nuceni najít převodovku, která takovýto výkon zvládne. Na základě pozitivních ohlasů jsme oslovili APEX DYNAMICS.“

Takové technologické řešení bylo pro společnost Cofely Fabricom zprvu velmi obtížné – jednalo se o omezenou velikost převodovky kvůli rozměrům rámu, požadovanému výkonu a rovněž termínu dodání, které jsou u konkurence velmi dlouhé. APEX DYNAMICS však bez problémů všechny požadavky splnil a výzva, která se zprvu zdála nemožná, byla díky APEX DYNAMICS zdolána. Pro aplikaci ve výrobním závodu Volvo Trucks byl použit typ planetové převodovky AER 090-120 s převodovým poměrem 120:1 a krouticím momentem 360 N.m. Jedná se o vysoce výkonnou převodovku se šroubovým převodem, což snižuje hlučnost prostředí pro montážní pracovníky. Osazovací prvky jsou přímo umístěny do os, kde se nacházejí dvě převodové skříně, jež otáčí nápravou. Celé zařízení pohánějí elektromotory s krouticím momentem 3 N. m, a nastavením tak, aby v některých případech poskytoval až 15 N.m.

Spolupráce s APEX DYNAMICS

O spolupráci s APEX DYNAMICS, Husquet říká: „Bylo to prostě velmi dobré. APEX mohl okamžitě reagovat na naše otázky a pracovat s námi na řešení problému. Udělali dobrý návrh a hlavně dodrželi své slovo. Dodací doba převodovek byla velmi krátká a výrobky splňovaly všechny stanovené požadavky.“

Kvalita našich výrobků, profesionalita spolu s individuálním přístupem k jednotlivým zakázkám a velmi krátké dodací lhůty jsou to, co nás dlouhodobě odlišuje od konkurence. Je potřeba rychle reagovat na požadavky našich zákazníků a partnerů tak, aby věděli, že s námi mohou počítat. Většinu našich produktů držíme skladem, což nám umožňuje dodat produkt k zákazníkovi do 3 týdnů od objednávky zboží – v současnosti se tak jedná o bezkonkurenční výhodu.