EN CZ

APEX Maxe Verstappena- jezdce Formule 1

18.12.2017 | Nizozemsko má novou národní hrdost a proto se naše partnerská pobočka APEX DYNAMICS v Nizozemí začala o tohoto jezdce zajímat. Není to jen kvůli jeho vynikajícím výsledkům ve formuli 1, ale i díky jednomu z jeho sponzorů jenž je dodavatelem našeho ERP systému. V současnosti sledujeme závody a výkony tohoto jezdce a nemohlo nám uniknout, že v jeho komentářích k jednotlivým závodům se často objevuje slovo „APEX“. Pojďme se tedy společně podívat co v této oblasti pojem „APEX“ znamená.

APEX ve formuli 1

V odborné terminologii se slovo „APEX“ používá k označení vrcholu, v motoristickém sportu pak daný pojem označuje ideální závodní stopu, která je nejlépe vhodná pro rychlý průjezd zatáčkou. Konkrétně je tato křivka výkonnosti pro jezdce velmi důležitá a na konečném výsledku má velmi velký podíl.

Olav Mol, odborník na formuli 1 dodává: „Každý z jezdců nasbíraná data z tréninkových jízd pečlivě studuje a snaží se svůj výkon přiblížit k optimální křivce v závislosti a rychlosti, čemuž musí přizpůsobit rychlost nájezdu, průjezdu a následně i výjezdu ze zatáčky. V případě, že jezdec zvolí závodní stopu s nejmenším poloměrem, aby minimalizoval ujetou vzdálenost, tak dojde ke snížení rychlosti jeho průjezdu. Naopak při správném nájezdu a projetí bodem „APEX“ dojde k navýšení ujeté vzdálenosti, ale díky vyšší rychlosti je tento rozdíl smazán a ujetá vzdálenost k poměru rychlosti je vykompenzována.“

„APEX“ v motorismu je vrcholem vnitřní čáry, jíž prochází křivka – velmi často se můžeme setkat s tím, že je přesným geometrickým středem, i když samozřejmě platí výjimky, kdy tomu tak není. V praxi, na závodním okruhu, se tento bod nalézá velmi blízko vnitřnímu rohu. Správný nájezd a nasměřování směru vozu na vrchol zatáčky umožňuje jezdci i vozu udržovat maximální možnou rychlost, která je v zatáčce a v závislosti na podmínkách na trati přípustná.

Jak je patrné „APEX“ pomáhá i závodnímu jezdci Formule 1 Maxi Verstappenovi – to potvrzuje i náš slogan „Vždy o krok napřed!“.

O Maxi Verstappenovi

Belgicko-nizozemský profesionální automobilový jezdec ve formuli 1, který hájí barvy Red Bull Racing Tag Heuer týmu. V letošní sérii 20 závodů v F1 dosahoval vynikajících výsledků. Třikrát se umístil na stupních vítězů, z toho 2x na prvním místě. V letošním roce se umisťoval pravidelně v první pětici, pár závodů kvůli technickým problémům s vozem nedokončil, jednou skončil na 10. místě. V celkovém pořadí se umístil na 6. místě. Je mu 20 let.