EN CZ

Studenti univerzity v Bergenu představili plně automatickou brusku na snowboardy

8.1.2018 | Představte si, že je Vaším úkolem sestavit plně automatizovaný stroj s rozpočtem, který je limitováno částkou 500 Eur. Vysoká škola Markiezaat v Bergenu podala na tento projekt výzvu, a protože byla přesvědčena o vědomostech svých studentů, pak předpokládala, že z projektu vzniknou zajímavé a funkční nápady. S nápadem plně automatizované brusky na snowboardy přišli studenti Daan, Jimmy a Jörgen.

Vzhledem k výjimečnosti a ojedinělosti projektu byly do vývoje přizváni i sponzoři a my jakožto odborníci na planetové převodovky, jsme se stali jedním z nich. Daan van Aert, Jimmy Hagens a Jörgen Bakker se rozhodli navrhnout a postavit snowboardovou brusku, která dokáže voskovat celou skluznici snowboardu a zároveň brousit jeho hrany. To vše zcela automaticky a po celé jeho ploše. Kvůli nedostatku času však bohužel nemohli dokončit funkci nanášení vosku, ale funkčnost broušení byla dokončena úspěšně.

 

Absolventi vysvětlují svůj stroj: „K broušení jsme použili jedno lineární vodítko na obou stranách vozíku, s nímž je spojen ozubený hřeben tak, aby přesunoval brousicí jednotku přes desku. Jeden nosič je vybaven brousicí jednotkou a druhý nosič pak jednotkou voskovací. V pohybu oba nosiče působí jako protizávaží, takže je nutná menší síla k pohybu nosičů.“

Servomotor a planetová převodovka APEX DYNAMICS

Trio studentů zvolilo servomotor v kombinaci s planetovou převodovkou APEX DYNAMICS (série PAII). Zvláště kvůli přenosu síly vybrali převodovku s poměrem 1 : 20. To umožňuje použití relativně malého servomotoru, který může produkovat více než dostatečný točivý moment pro pohon lineárního vedení.Řemenice řemenu, která je namontována přímo na hřídeli převodovky APEX DYNAMICS, dosahuje vysokého radiálního zatížení, což pro naši převodovku řady PAII nepředstavuje žádný problém.

Lineární vedeníCelý lineární vodič, včetně provozních jednotek, se může otáčet o 180 stupňů na své ose. Desku lze voskovat současně voskovou jednotkou, která je na druhé straně lineárního vedení. Broušená jednotka je poháněna servomotorem a je schopna současně brousit stranu i dno snowboardu. Zatímco jedna strana je vybroušena ihned pak dochází k jejímu napouštění voskem. Uchopení snowboardu zajišťují přísavné držáky, jež jsou k desce připevněny otáčejícími se válci. Celý stroj je řízen PLC a může být ovládán uživatelem přes dotykovou obrazovku. Během provozu jsou průhledné dveře uzamknuté pomocí elektrických bezpečnostních zámků, aby se zabránilo otevření při běhu stroje.

Studenti dodávají: „Jsme velmi spokojeni s konečným výsledkem, ale toho bylo možné dosáhnout jen díky sponzorům, jakým je například APEX DYNAMICS. Děkujeme.“