EN CZ

PLANETOVÉ PŘEVODOVKY PRO ČISTÉ PROSTORY

17.6.2019 | Holandské a belgické high-tech společnosti vyrábějí nebo vyvíjejí – zejména pro polovodičový, lékařský nebo optický průmysl – v čistých prostorech a příslušných řízených prostředích. Ať už se jedná o robotická ramena, specializované výrobní stroje nebo naopak výrobky, které obsahují planetovou převodovku, vše musí splňovat požadavky pro čisté prostory. Co je důležité, a které planetové převodovky od společnosti Apex Dynamics jsou vhodné pro použití v čistých prostorech?

OKOLNOSTI ČISTÝCH PROSTOR

Za čisté prostory je považováno pracovní prostředí, které má zcela omezit a vyloučit kontaminaci výrobku během jakékoliv části výrobního procesu nebo vývoje, ke kterému v daném provozu dochází. Všechno, až po nejmenší součástky vstupující do čistých prostor, je přezkoumáno.

Zaměstnanci vstupují do takto chráněné výroby skrze vzduchovou komoru (kde v některých případech bývá k dispozici i vzduchová sprcha). Nutností jsou také speciální oděvy, přikrývky hlavy, uzavřené kombinézy s návleky na obuv, respirátory a latexové rukavice. V závislosti na třídě klasifikace čistých prostor je nutno tyto ochranné pomůcky a oděvy vyměňovat každý den. Kontaminaci mohou způsobit i sebemenší částečky, jako například vlasy, šupinky kůže, vlákna nebo prachové částice. Rovněž podlaha je opatřena přilnavou vrstvou nebo se vchází skrze vzduchovou sprchu.

Stejná kontrola je vykonávána nad vším, co vstupuje do tohoto výrobního prostoru. Může se to zdát až přehnané, ale vzduch v ISO 5 čistých prostorech může obsahovat až 10 000x méně částic o velikosti 0,5µm než běžný vzduch. To je z 35 milionů částic na metr krychlový až na 3 500, tak obrovský rozdíl! V takové situaci je každá částice příliš velká a je třeba mít jistotu, že převodovka k tomuto stavu žádnými částicemi nepřispívá.

PLANETOVÁ PŘEVODOVKA PRO ČISTÉ PROSTŘEDÍ

Před použitím planetové převodovky v čistém prostředí musí každá splňovat speciální požadavky, které zaručují, že se nebudou uvolňovat žádné částice nebo páry. Běžná planetová převodovka tento provoz nezaručuje, ale se speciálními úpravami mohou být vhodné téměř všechny planetové převodovky od APEX DYNAMICS.

Příklady speciálních úprav:

  • Mazivo : speciální mazivo, které se „neodpařuje“; takové mazivo je dražší než láhev nejlepších whisky.
  • Nerezové provedení : pouzdro a hřídel z nerezové oceli – to je standardem mnoha řad APEX DYNAMICS převodovek.
  • Povrchová úprava : elektrolyticky pokovený dural.
  • Těsnění : speciální typy těsnění a gufer, například Viton (Fluoropolymer) nebo HNBR (Hydrogenát acrylonitrile­butadien kaučuk).
  • Lepené spoje : používají se speciální lepidla pro lepené spoje (např. pro fixaci závitů).

SPECIFIKACE PLANETOVÉ PŘEVODOVKY PRO ČISTÉ PROSTŘEDÍ

Pro APEX DYNAMICS toto není otázkou snížení standardních vlastností tzv. „deratingu“, důležité vlastnosti, jako jsou výstupní kroutící moment, otáčky, vůle v převodech atd. totiž zůstávají zachovány. Určité parametry, jako je např. přilnavost nebo točivý moment na prázdno, se mění. Základem tedy zůstává, že APEX DYNAMICS je schopen dodat planetovou převodovku zcela určenou pro čisté prostory.

Rádi vás informujeme o možnostech planetových převodovek v kombinaci se specifickými požadavky nebo třídou vašich čistých prostor.