EN CZ

APEX DYNAMICS CASE STUDY III: Precizní planetové převodovky v inscenacích holandského národního divadla a baletu

23.5.2019 | Holandská národní opera a balet se rozhodli pro velmi tiché a přesné převodovky ze série ATB a AE od APEX DYNAMICS, jakou součást techniky ve dvou inscenacích (hry Porgy a Bess; Chlapec, který rostl příliš rychle), kde mají na starost řízení pohybů různých dekorací. Za nejdůležitější faktory výběru byly považovány tichost a spolehlivost převodovek.

O Národní opeře a baletu

Nizozemská národní opera má kapacitu 1 600 míst a zaměstnává více než 600 zaměstnanců. Ve své tvorbě se zaměřuje na tvorbu jak tradičních, tak inovativních operních i baletních produkcí té nejvyšší kvality. Národní opera a balet je jednou z nejvýznamnějších kulturních institucí v Nizozemí, kdy spojuje řemeslné, umělecké i technické aspekty baletního a operního světa skrze vlastní profesionální dílny a zkušebny.

Průkopnické technologie postoupili i do operních a baletních představení

V Gershwinově opeře Porgy a Bess z roku 1935 se scéna skládá z několika otočných pódií, na nichž jsou upevněny domy, které v závislosti na dění „vystupují“ z pozadí do popředí dění a naopak. Tyto rekvizity jsou poháněny přes točnu pomocí motorů se čtyřmi převodovkami APEX DYNAMICS série AE a řetězovými pohony umístěnými v podlaze, skrze omega konstrukci.

Součástí dekorací a výzdoby v druhé opeře s názvem Chlapec, který rostl příliš rychle je takzvaný zmenšovací nebo zvětšovací stroj, který lidi zvětšuje či zmenšuje, dle jejich potřeby. Tento stroj je zatím ve fázi návrhů a nákresů. Předpokládá se však, že bude poháněn manuálně a z tohoto důvodu pak technici z národní opery a baletu vybrali spirálovo-kuželové převodovky řady ATB.

Holandská národní opera a balet vytvořily vlastní dekorace na základě vlastních odborných znalostí a kreativity. APEX DYNAMICS má rozsáhlé zkušenosti v oblasti jevištních technologií a poskytuje velmi tiché, přesné a spolehlivé převodovky s nízkými vibracemi a vysokou účinností.

Pro více informací neváhejte kontaktovat naše odborníky nebo skrze formulář na našich internetových stránkách www.apexdynaczech.cz nebo nás kontaktujte na naší infolince.