EN CZ

APEX DYNAMICS CASE STUDY: Plně automatizované centrum pro laserové dělení plechů s vertikálním skladovacím systémem

5.2.2019 | Jak zajistit automatizované zakládání a odebíraní plechů v inovativní instalaci laserových řezacích strojů? Podíleli jsme se na vývoji inovativního systému zaměřeného na laserové dělení plechů spolu s vytvořením automatizovaného skladovacího systému. To vše vám dnes představíme a popíšeme v případové studii pro společnost HVL Metaalbewerking z města Liessel v Holandsku.

Mnoho společností si přeje získat takovou zakázku, ale v HVL se rozhodli vyřešit tuto otázku sami. To vedlo k vývoji plně automatického vertikálního skladovacího a produkčního systému, který je řízen přímo z jejich ERP systému. Společnost Apex Dynamics pomohla svou odborností a produkty přispět k tomuto jedinečnému řešení.

Výzva: Zvýšení úložné kapacity a automatizace dopravy a zpracování materiálu

Před pár lety společnost HVL pocítila potřebu vytvořit více úložného prostoru pro vlastní tabule ocelových plechů a také automatizovat přepravu a zpracování plechů. To ušetří čas a zabrání opakující se manipulaci. Namísto outsourcingu byl tento projekt realizován interně vlastními silami.

Výsledkem je Optistore: plně automatizovaný vertikální skladovací systém doplněn o pojízdné robotické rameno, které automaticky dopravuje/odebírá požadovaný materiál pro dva inovované laserové řezací stroje. Celé tabule plechu, polotovary či hotové výrobky pak lze velmi efektivně a jednoduše uložit společně, bez zbytečných časových ztrát či nákladů spojených s chybnou manipulací nebo uložením produktu. Logistika a řízení celého systému probíhá z centrálního ERP.

Možnosti systému Optistore

Skladovací systém Optistore v provedení HVL má 48m na délku, 6m hloubku a 8m výšku, celkem má 700 samostatných skladovacích polic, přičemž každá unese hmotnost až 2 000 kg tabulí plechu o maximálních rozměrech 3000 x 1500 x 25 mm. Optistore efektivně dodává materiál ke dvěma moderním laserovým řezacím strojům, snižuje dobu nutnou k realizaci zakázek, zajišťuje bezpečnější manipulaci s těžkým materiálem, šetří náklady na personál a výrazně zvyšuje efektivitu práce. Zároveň díky sofistikovanému systému lze uskladnit ocel, nerez a hliník v jednom systému bez nebezpečí kontaminace a následného znehodnocení.

Laserový řezací stroj s robotickým ramenem

V závislosti na rychlosti skladovacího systému Optistore a jeho dodávkách materiálů, bylo potřeba zdokonalit i laserové pálící stroje, které byly ve výsledku vybaveny pojízdným robotickým ramenem. Pro zajištění lineárního posuvu a dosažení vysokého standardu byla použita nezničitelná, výkonná a přesná planetová převodovka série AF (velikost 140), ozubený hřebeny se šikmým ozubením v kvalitě Q6 a pastorek v kvalitě Q5. Robotické rameno je umístěno u vstupního i výstupního stolu pálícího stroje pro jejich obsluhu, ale toto stanoviště může rovněž opustit, k čemuž je využíváno stejné pohonné jednotky.

APEX DYNAMICS v Industry 4.0

S tímto řešením může společnost HVL odebrat odříznuté produkty z archu, nashromáždit je na určené paletě/umístění, spočítat, uskladnit a předat informaci o provedení zpět do ERP systému. Obrovskou výhodou celého systému je jeho vysoká modularita a výsledná nejen nákladová, ale zejména časová efektivita produkce. Po delšímu časovém vývoji bylo dosaženo velmi stabilního procesu, který dokazuje možnosti současného trendu – průmyslu 4.0. Díky této automatizaci je HVL schopna automaticky zakládat a odebírat ocelové tabule s úplnou registrací všech vyhotovených součástí na svých strojích.  APEX DYNAMICS provedl nejen dodávku komponent, ale rovněž provedl výpočty aplikace a volbu vhodných komponent, k nimž dodal 3D STP modely. A jak přesně byla aplikace napočítána, tak nyní funguje. V budoucnu se samozřejmě počítá s možnými úpravami, protože společnost HVL v této chvíli zvažuje možnost poskytnutí systému i třetím stranám, jejichž požadavky mohou být odlišné.

O firmě HVL Metaalbewerking

HVL Metaalbewerking je inovativní středně velká firma s přibližně 85 zaměstnanci a nachází se ve městě Liessel v Severním Brabantsku, Nizozemí. Společnost oslaví 25. května 2019 své 25. výročí existence. S velkým nadšením a entuziasmem neustále pracuje na zlepšování své odborné úrovně, kvalitě svých produktů, vnitřních a vnějších vztazích a přínosu klientům. Existuje zde silná důvěra v intuici a kvalitu a myšlení, že lidé a inovace tvoří jednotu. HVL Metaalbewerking je dodavatelem dílů pro výstavbu strojů, průmyslových zařízení a zaměřuje na odvětví dopravy, logistiky, potravinářství, zemědělství, zahradnictví, automobilový průmysl či balící průmysl.