EN CZ

Lineární systém APEX DYNAMICS v robotické aplikaci pro CNC stroje

30.10.2018 | Společnosti BMO Automation vybrala pro svou inovativní aplikaci lineární systém od APEX DYNAMICS. Naše přesné ozubené hřebeny, pastorky a převodovky  jsou součástí automatického zakládacího systému s robotickým ramenem, jehož úkolem je zajistit plynulý chod výrobního provozu automatizovanou obsluhou CNC obráběcích strojů. Nová robotická jednotka má díky našim produktům širší dosah než srovnatelné aplikace a rovněž vytváří větší prostor pro operátora CNC stroje. Jednoduchý, ale přitom přesně vodící lineární posuv robotického ramene od APEX DYNAMICS, doplněný krátkým dodacím termínem, byl jasnou volbou pro BMO Automation.

Aplikace

Základem automatizovaného zakladače je programovatelný 6ti-osý kloubový robot. Za účelem zvětšení dosahu je upevněn na 7-mou pojízdnou osu. Díky tomu může robot nejenom uchopit a manipulovat s obrobkem, ale rovněž jej posouvat po lineární ose. Tak například robotické rameno může vzít výlisek z formy a přesunout jej do větší vzdálenosti. Vzhledem k tomu, že CNC stroj může být více vzdálen od robotického zakladače, je výhodou, že pro obsluhu zůstává vytvořen větší prostor a tím jednodušší se stává ovládání CNC stroje. To rovněž umožňuje automatizovat CNC stroje, u nichž je i běžná manipulace s obrobky obtížná.

Společnost BMO Automation kontaktovala APEX DYNAMICS kvůli této aplikaci a ze široké škály komponent byly vybrány: přesná planetová převodovka, přesný ozubený hřeben a pastorek. Vše od jednoho dodavatele. Byla zvolena převodovka z řady PII, která byla namontována na pojízdnou deska se štěrbinou umožňující snadný přístup k ozubenému pastorku. Na výstupní hřídel převodovky byl napojen pastorek se šikmým ozubením a 20-ti zuby, který se pohybuje po ozubeném hřebenu kvality Q6. Broušené šikmé ozubení vytváří tichý, plynulý a výkonný pohyb.

Harco Hermans odpovědný za vývoj v BMO Automation nám sdělil následující: „Pro jednoduché zakládání obrobků z čela CNC stojů jsme integrovali robotickou dráhu uprostřed rámu naší automatizované zakládací jednotky. K tomuto jsem hledal vhodnou planetovou převodovku s ozubeným pastorkem a hřebenem, která by mohla být dodána do 4 týdnů. Technikům z APEX DYNAMICS jsme telefonicky specifikovali naše požadavky a za dva dny jsem obdržel kompletní nabídku vč. výpočtů. Byl jsem velmi šokován dodací lhůtou, protože za dva a půl týdne mi APEX DYNAMICS dodali objednané komponenty! Díky tak krátkému termínu mohla být naše robotická jednotka dodána včas dle plánu.“

Společnost BMO Automation byla založena v roce 2008 a zabývá se vývojem, inovací a výrobou automatizačních řešení pro CNC soustruhy a frézy v oblasti zpracování plastů a oceli. Poháněna vášní pro obrábění a robotizaci, společnost BMO Automation vyvinula širokou škálu inteligentních automatizačních systémů. Má cenově dostupná řešením pro jakoukoliv velikost podniku a požadavek na automatizaci. Posláním společnosti je uspokojovat potřeby zákazníka s dokonale odpovídajícím řešením automatizace. Videa k této aplikaci naleznete na záložce Média.

A jaké komponenty pro pojezdy robotů používáte Vy? Potřebujete poradit s výpočty nebo výběrem vhodných komponent pro Vaši aplikaci? Zeptejte se nás.