EN CZ

Velkoformátová 3D betonová tiskárna s převodovkami od APEX DYNAMICS!

8.12.2017 | Univerzita v Eindhovenu začala používat 3D tiskárnu, která tiskne za pomoci betonových náplní. 3D tiskárna umožňuje tisknout objekty o rozměrech 11 metrů na délku, 5 m na šířku a 4 metry na výšku. Univerzita bude pracovat se stavebním průmyslem, aby v průběhu několika let získala znalosti o tisku průkopnických a snadno recyklovatelných betonových výrobků. Zařízení umožňuje tisk kompletních stěn s jakoukoliv myslitelnou vlastností či specifickým požadavkem. 3D tiskárna na první pohled působí jako klasický závěsný jeřáb avšak s kloubovou otočnou hlavou, jež zajištuje míchání a výrobu betonu. K tomuto zařízení jak hadicí připojena směšovací jednotka s čerpadlem.

Holandská firma ROHACO jako první postavila tento typ 3D tiskárny v Nizozemí a to vzhledem ke svým parametrům, vlastnostem a rozměrům. Při konstrukci byly využity převodovky APEX DYNAMICS a to konkrétně typu spirálové převodovky ATB a planetové převodovky PEII. Tiskárna umožňuje stavebnímu oboru poznávat zcela nové možnosti v oblasti stavebnictví a práci s betonem. Například nová možnost spočívá v provedení velmi jemných betonových konstrukcí. Při tradičním betonování za použití bednění a následným vyléváním formy betonem je konečný tvar betonu poměrně nepružný. Betonový tisk umožní stavitelům provádět dělat detaily o velikosti hrášku.

Barva, akustika, izolace

Další možností je tisk všech druhů, vlastností a barev betonu – a to vše v jednom produktu. Například kompletní stěna může být vytištěna s každou požadovanou funkčností: betonem vyztuženým vlákny, aktivní izolační vrstvou, která udržuje teplotní stálost a zároveň čistou akustickou vrstvu z hlediska tlumení hluku. To vše znamená také úspory z hlediska vnitřního a vnějšího prostoru.

Inteligentní tisk

Speciální tiskový beton také umožňuje tisknout inteligentní součásti na přesně stanovené místo. Například pro bezdrátové senzory pro měření teploty nebo pro spínání osvětlení při vstupu do místnosti nebo z bezpečnostních důvodů.