EN CZ

Převodovky APEX DYNAMICS našly využití i ve speciálních zemědělských strojích

11.5.2018 | Potřeba přesného pohybu a polohovoání proniká čím dál tím více i do zemědělství a své o tom ví i společnosti zabývající se pěstování s sklizně chřestu. Chřest bílý je velmi populární zelenina, jejíž obliba rok od roku roste. Její sklizeň je však časově, ale i manuálně náročná zejména kvůli náchylnosti chřestu k poškození. Dříve sběr probíhal ručně a to zejména díky sezónním dělníkům, avšak díky mladému Start-Upu s názvem Cerescon jsou tyto potřeby limitovány.

„Chřest bílý je sklízen pouze ručně,“ říká technický ředitel Ad Vermeer. „To je těžká práce, na kterou je čím dál více těžší sehnat pracovníky. Navíc současná metoda má svá omezení a to zejména v závislosti na kvalitě sklizených produktů (jejich poškození) a tím pádem i výnosu. Proto jsme přišli s myšlenkou sklizeň automatizovat. Společnost Cerescon byla založena v roce 2014, jejímž hlavním účelem byl vývoj automatizovaného robota pro sklizeň chřestu, přičemž na poznatcích a výsledcích výzkumu se podílela i univerzita ve městě Wageningen. Cerescon je první společností na světě, které se automatizace, ale i selekce sklizně chřestu podařila. Selekce znamená, že stroj dokáže vyhodnotit, které plody jsou již připraveny ke sklizni či nikoliv.

Sparter 2018!

Zařízení s názvem Sparter je neustále ve vývoji a každoročně je testována řadou významných pěstitelů patřících do skupiny Cerescon´s User Group či akademických pracovníků. S příchodem roku 2018 byl oficiálně zahájen prodej prvního modelu pro sklizeň chřestu, což sebou přineslo řadu novinek, ale například i prostestů. Výhody stroje:

  • snížení nákladů,
  • vyšší kvalita chřestu,
  • šetrné zacházení s půdou,
  • vyšší výnosové procento,
  • vyhodnocení a selekce plodu v rámci stádia zralosti.

Převodovky APEX DYNAMICS PAII

APEX DYNAMICS byl tímto nápadem, již od jeho vzniku velmi nadšen, a proto jsme se rozhodli o podporu celého projektu. Dle zadaných údajů byla vyhodnocena jako nejlepší převodovka typu PAII, s níž je náš zákazník tak spokojen, že jsou již sériově dodávány do každého kombajnu typu Sparter. Směr motoru, poháněného osou y rotuje o 90°, čímž dokonale oddělí, s minimální škodou v půdě i na zelenině, chřest od zeminy.

Pohyby robota jsou s přesnostmi na milimetry a důraz je rovněž kladen i na kvalitu použitých komponent, které nesmí během sklizně selhat. V případě, že by došlo ke konstrukčním problémům (které jsou velmi nepravděpodobné!) pak případná výměna zabere jen několik málo minut. Převodovka je odolná vůči vodě, prachu, písku i hlíně a díky tomu je pro tuto aplikaci zcela ideální.

Pokud potřebujete poradit s výběrem správné převodovky či pohonných sestav kontaktuje nás dle uvedených kontaktních údajů.