EN CZ

Antikorozní úprava ozubených hřebenů APEX DYNAMICS

7.12.2017 | Odolnost proti korozi je velmi důležitá téměř ve všech aplikacích, například v potravinářském průmyslu, ve vodním prostředí a v prostředí s důrazem na zvýšenou hygienu. Rez má nepříznivý vliv jak na přesnost nebo hladinu hluku, ale také na celkovou životnost hřebene a jeho součástí. APEX DYNAMICS má ve své nabídce také hřebeny vyrobené z nerezové oceli, avšak ty v některých případech nelze použít ve všech aplikacích, zejména z důvodu pevnosti či přesnosti.Proto APEX DYNAMICS nabízí své hřebeny i se speciálními povrchovými úpravami, které lze aplikovat na všechny či pouze vybrané strany hřebenů.

 

A. Ozubené hřebeny s úpravou poniklováním (objednací kód N)

Niklování je proces, při kterém je kov (obvykle ocel) opatřen vrstvou niklu. Jedná se o ochrannou vrstvu, která chrání kov před korozí a jinými druhy korodování materiálu. Pro aplikaci niklové vrstvy využíváme dva způsoby:

  1. Chemické niklování (také elektrolytické nebo autokatalytické)

V tomto procesu je předmět ponořen do lázně s chemickým roztokem, který umožňuje průběh autokatalytické reakce a hřeben se tak stává korozi odolným.

  1. Galvanické nebo elektrolytické pokovování niklem
    V tomto procesu je výrobek zavěšen v lázni a nikl pokryt elektrolýzou, čímž působí jako katoda.

V závislosti na zvoleném druhu poniklování hřebene lze hřeben první poniklovat a poté vybrousit, či naopak první vybrousit a poté poniklovat. Ozubený hřeben s aplikovanou niklovou vrstvou má lesklou stříbrnou barvu.

B. Ozubené hřebeny s úpravou fosfátováním (objednací kód P)

Fosfátování je chemický proces, při němž je na kovový povrch aplikována tenká vrstva nerozpustného fosfátu. Protože horní vrstva základního materiálu neobsahuje kov, reaguje jinak než původní kovový povrch. Taková vrstva se nazývá konverzní. Fosfátová vrstva má velmi dobrou přilnavost a ochranu proti korozi. Kvůli působení slabě kyselé kapaliny obsahující fosfát na ocelový povrch dochází k následující chemické reakci:

2 Fe (+) + Fe3 + (aq) + 3 H2PO4- (aq) -> 3 FePO4 + 3 H2 (g).

Barva fosfátové vrstvy je šedá až modro-černá. Dobrým příkladem fosfátované oceli je například dobře známý revolver Colt typ 45.

C. Ozubené hřebeny s úpravou chemickým černěním (kód B)

Charakteristickým znakem chemického černění je, že dochází k chemické přeměně povrchu bez ze změn velikosti a přesnosti. Ponořením do horké alkalické lázně o teplotě 140 – 145°C dochází k chemické reakci přímo v materiálu a rovněž na jeho povrchu. Alkalická lázeň se skládá ze směsi solí (hydroxid sodný, dusičnan sodný, dusičnan, povrchově aktivní látky a stabilizátory). Výsledkem je rovnoměrný černý vzhled s omezenou odolností proti korozi. Po zčernění povrchu se části ještě konzervují oleji nebo vosky, aby byla zajištěna ještě vyšší korozní odolnost. Protože konverzní vrstva je poměrně tenká, 4-5 mikronů, odolnost proti korozi je omezená. Barva ošetřeného kovu je matná černá.

D. Ozubené hřebeny s úpravou konzervací pomocí olejů a vosků

Pravidelné mazání pomocí speciálních olejů a jiných maziv celého systému způsobuje určitou a omezenou odolnost proti korozi zubů, nicméně toto mazání nechrání celý systém, čímž může v určitých místech docházet ke vzniku rzi. Mazání oleji a vosky rovněž nechrání zbývající strany ozubeného hřebene.

Komplexní řešení od jednoho dodavatele

Jsme si vědomi toho, že učinění správného rozhodnutí je během na dlouhou trať. Proto nabízíme našim zákazníkům komplexní řešení od jednoho dodavatele. Zároveň tak poskytneme veškeré a ucelené informace o jednotlivých komponentech a sestavíme všechny komponenty na míru vaší aplikaci.