EN CZ

Převodovky v potravinářském průmyslu a delta robotech

4.5.2021 | Výběr té správné převodovky pro použití v potravinářství může být celkem výzva. Nicméně náš bohatý výrobní program, kde je nerez standardem, je téměř vždy schopen zajistit vhodné řešení. Říkat můžeme cokoli, ale vždy je lepší si to ukázat v praxi:

Poptávka po automatizaci v potravinářském sektoru se zvyšuje. Výrobci nyní bojují se všemi opatřeními k prevenci proti infekci. A s tím roste poznání, že jsou pak méně závislí, pokud vyrábí více – nebo dokonce všechno – pomocí strojů.

Jeden ze zákazníků APEX DYNAMICS z oblasti potravinářství nedávno poskytl rozhovor pro Nizozemský průmyslový časopis Mechatronics & Machinebouw. Jedná se o firmu PWR – výrobce balících strojů a pick-and-place delta robotů pro použití v potravinářském průmyslu.

Společnost PWR vyvíjí například vlastní delta roboty (poháněné APEX DYNAMICS převodovkami) pro balení sušenek

V článku se jejich technický ředitel zabývá i různými vývojovými trendy a vysvětluje, jak na ně reagují oni, jako specialisté. Třeba jako aplikace Internet věcí (IoT / Internet of Things):

„Myslím, že je to hlavně díky nátlaku průmyslu. S technologií IoT toho dokážete hodně, ale naši zákazníci tímto směrem ještě neuvažují. Kromě toho dlouhodobě zaznamenáváme všechna důležitá data ze stroje. Víme přesně, kolik úkonů roboti provedli. Toto nám umožňuje velmi pečlivě sledovat, kdy je potřeba zkontrolovat nebo vyměnit součásti. Od doby, co náš distribuční software zajišťuje rovnoměrné vytížení všech robotů, bylo by malou přidanou hodnotou shromažďovat i informace z každého jednotlivého pohonu. Ano, jde to celkem jednoduše implementovat, ale dokud za to zákazníci nechtějí platit, nebudeme s tím tolik pospíchat.“

Článek se dále zaměřuje na pravidelnou a dlouhodobou spolupráci PWR s APEX DYNAMICS, která dodává převodovky pro ramena přesných vysokorychlostních delta robotů a téměř všechny zásobovací a vykládací dopravní pásy. Thom van Oss o tom říká:

„Naší výhodou je, že nyní máme 66 produktových řad převodovek a přibližně polovina z nich je vyrobena z nerezové oceli. Pokud do nich použijeme potravinářská maziva, máte převodovku, která okamžitě splňuje požadavky PWR pro potravinářské aplikace.“

„PWR je přední technologická společnost s velkým množstvím interních znalostí,“ chválí svého zákazníka Van Oss. „Ulehčují nám práci, protože už nemusíme dělat výpočty pohonů aplikací. Vědí přesně, co potřebují, a vyznají se ve specifikacích našich produktů. Inženýři PWR mají také přímý přístup ke všem výkresům a 3D modelům.“

Van Oss je hrdý na krátké dodací lhůty produktů společnosti Apex Dynamics. „Pokud nám zákazník řekne, že pravděpodobně potřebuje několik převodovek určitého typu ročně, necháme je rezervovány na skladě a zákazník je dle potřeby po kusech odebírá“ vysvětluje Van Oss.

Řešíte dynamicky a přesností náročné aplikace? Kontaktujte nás, posuneme Vás kupředu.