EN CZ

High torque přírubová převodovka: AP série

30.9.2020 | Jak přenést velký krouticí moment s extrémně nízkou vůlí a v omezeném prostoru? Za tímto účelem uvedla společnost APEX DYNAMICS na trh velmi oceňovanou řadu AP high-torque planetových převodovek s ISO9409 výstupní přírubou.

Tato řada má 4 (!) planetová kola (satelity), což je o 1 více než u jiných běžně používaných sérií, jako jsou AD, AH a PD. AP high-torque je proto ideální pro náročné a vysoce přesné aplikace, jako jsou (delta) roboty, CNC obráběcí stroje, lineární osy a v automobilovém průmyslu.

Od roku 1781 pracují inženýři a technici na dalším zdokonalení a optimalizaci planetové převodovky. Jelikož hnané centrální ozubené kolo často pohání 2 nebo 3 planetová kola (satelity) – otáčející se ve věnci s vnitřním ozubením (ozubená koruna) – je síla rozdělena mezi všechna tato kola, a výsledkem je kompaktní, ale velmi silná převodovka.

Inovace planetové převodovky

S vysokou pozorností bylo dosaženo posunu v konstrukci, materiálech, tepelné úpravy (kalení), utěsnění, ložiscích a preciznosti výroby. To je jasně vidět na různých řadách planetových převodovek od APEX DYNAMICS. Díky využití několika vlastních patentů a vynálezů implantovaných v převodovkách, jako jsou vlastní gufera, velké styčné plochy v ozubení (HeliTopo technologie), jednodílná konstrukce unašeče satelitů, aj. zvládají planetové převodovky od APEX DYNAMICS přenášet nejvyšší točivé momenty.

Přenos vysokého točivého momentu limitovaný prostorem

Ale co když ani tyto vysoké momenty nejsou dostatečné? Když potřebujete vyvinout ještě vyšší sílu, ale nemáte dostatek prostoru? A když nechcete, nebo nemůžete, použít větší planetovou převodovku kvůli velkému momentu setrvačnosti, který vám zhoršuje potřebnou dynamiku? Speciálně pro takovéto aplikace vyvinul APEX DYNAMICS sérii AP, verzi s velmi vysokým točivým momentem (High-Tourque) a s ISO9404 výstupní přírubou.   

Jak to, že dokáže vyvinout a přenést tak velký kroutící moment než, například PD (medium-end přírubová převodovka, přímé ozubení), AD (high-end přírubová převodovka, šikmé ozubení), AH (high-end přírubová převodovka, šikmé ozubení, extrémní přesnost)?

Ve všech těchto převodovkách jsou použity 3 planetová kola, rotující v ozubené koruně. AP řada obsahuje 4 (!) planetová kola, která rovněž rotují v ozubené koruně. To nám teoreticky umožňuje generovat o 33% vyšší kroutící moment. A to vše při extrémně nízké vůli v převodech (backlash).

Protože jsou v AP převodovkách 4 planetová kola, je převodový poměr posledního stupně vždy absolutní 4 nebo 5,5. Proto jsou výsledné převodové poměry řady AP vždy násobkem 4 nebo 5,5.

Aplikace AP high torque převodovky

AP high-torque planetové převodovky využívají high-precision lineární systémy, robotika (Delta roboty), high-end obráběcí stroje a automotive sektor. Pokud je potřeba, může být AP převodovka doplněna o bezvůlovou zubovou spojku (curvic-plate interface) – řada APC, a všechny tyto planetové převodovky jsou rovněž dostupné v úhlovém provedení.

Pro další informace a rady nás kdykoliv kontaktujte.

Zdroj: APEX DYNAMICS NL