EN CZ

Představení přesných pastorků s patentovanou zubovou spojkou

13.7.2018 | APEX DYNAMICS, výrobce přesných planetových převodovek, přesných ozubených hřebenů a pastorků a také mazacích systémů. V reakci na poptávku komponentů s vysokým přenosem krouticího momentu s vysokou přesností vám představujeme patentovaný systém zubové spojky – Curvic plate. Společnost APEX DYNAMICS vytvořila toto řešení zejména pro celou řadu CNC strojů jako jsou vysokorychlostní HSC obráběcí centra, laserové řezací stroje, robotické a další manipulační aplikace s vysokou dynamikou. Výsledkem je kompaktní řešení schopné přenést vysoké krouticí momenty ale se snadnou montáží a v případě poškozeného pastorku i jeho levnou a rychlou výměnou. To vše je doplněno o krátké dodací lhůty.

Inovace původního řešení

Při návrhu lineárního pohonu s ozubeným hřebenem a pastorkem je právě počet zubů pastorku a z ní vzcházející průměr valivé kružnice často omezujícím faktorem. Vzhledem k tomu, že montážní otvory v převodovce nemají normalizovaný průměr, je tak výběr pastorku často omezen. Často používaným řešením byl pastorek přímo navařený k převodovce. Velkou nevýhodou však bylo, že pokud došlo k poškození pastorku neodborným užíváním stroje nebo k opotřebení vedoucí ke konci jeho životnosti, bylo potřeba vyměnit celou sestavu vč. převodovky, což je pro zákazníka velmi časově i finančně náročné. Právě proto došlo k inovaci pomocí zubové spojky – Curvic plate – a zmiňované problémy jsou proto minulostí.

Princip

Pastorek má na své zadní straně konvexní ozubení tvořené kruhovými oblouky. Ty zajištují přesnou soustřednost a bezvůlový styk při montáži s protikusem opatřeným konkávním ozubením. Jako protikus lze použít buď přírubu dle ISO9409 (součástí) nebo lze pastorek připojit rovnou na převodovku s tímto výstupem – řada APC / APCK. Vše je pak spojeno jedním vysoko pevnostním šroubem.

Inovativní řešení doplňuje fakt, že Curvic plate zubová spojka má v porovnání s pastorky s navařenou přírubou téměř totožné maximální přenosové krouticí momenty. Pastorky jsou vyrobeny z legované oceli, což předurčuje jejich dlouhou životnost. Samotné ozubení je cementováno, kaleno a dvakrát broušeno, čímž dosahují přesnosti ozubení až DIN4 s tolerancí šířky zubu e24.

Výhody Curvic plate řešení od APEX DYNAMICS:

  • široký výběr v počtu zubů pastorků malého průměru,·
  • modul Mn2 až Mn10
  • dostupné v přímém i šikmém ozubení, ·
  • bezvůlová montáž se samostředící schopností,·
  • přenos vysokých krouticích momentů,·
  • s přírubou ISO9409 – převodovky APEX DYNAMICS řady PD, AD, AH, AP
  • rychlé termíny dodání,·

Pokud se zajímáte více o toto řešení, pak nás neváhejte kontaktovat přes email info@apexdynamicsczech.cz nebo nám zavolejte na +420 602 891 880.