EN CZ

Nahrazení pneumatiky a hydrauliky servopohony

1.6.2021 | Proč stále více inženýrů nahrazuje svůj pneumatický nebo hydraulický pohon za servomotor s převodovkou?

Nejprve uvedeme výhody pneumatických a hydraulických pohonných systémů. Poté vysvětlíme, proč jsou tyto systémy stále častěji nahrazovány – například v automobilovém průmyslu – kombinací servomotorů s převodovkou. Spousta pohybů a procesů v průmyslu stále hojně využívá hydrauliku a pneumatiku. Hydraulika používá kapalinu pod tlakem, zatímco pneumatika používá stlačené plyny, jako je vzduch. Oba typy lze použít pro rotační (motory, čerpadla) a lineární (pístové) aplikace.

A samozřejmě oba typy pohonů mají své vlastní výhody a nevýhody.

VÝHODY PNEUMATICKÉHO POHONU

 • Nízké náklady. Pneumatika je navíc spolehlivým systémem.
 • Systém stlačeného vzduchu je velmi flexibilní a lze jej instalovat, aplikovat a rozšiřovat různými způsoby.
 • Tlakový vzduchu je čistý a neznečišťuje okolní prostředí, takže jej lze použít také v potravinářském průmyslu.

NEVÝHODY PNEUMATICKÉHO POHONU

 • Hlučnost způsobená upouštěním tlaku vzduchu přes ventily.
 • Přestože jsou náklady na nákup a instalaci nízké, náklady na energii jsou často vysoké. – Kromě toho existuje riziko, že hadice budou ucházet.
 • Nepřesné pohyby a žádný „přídržný moment“

VÝHODY HYDRAULICKÉHO POHONU

 • Má velký rozsah pracovních síl. Poskytuje konstantní výkon bez ohledu na změny rychlosti.
 • Hydraulické systémy jsou obecně jednoduché, bezpečné a ekonomické, protože využívají méně pohyblivých částí než jiné systémy.
 • Hydraulické systémy lze bezpečně používat v chemických závodech a dolech, protože nezpůsobují jiskření.

NEVÝHODY HYDRAULICKÉHO POHONU

 • Manipulace s hydraulickými kapalinami může být špinavá a může být obtížné úplně zastavit netěsnosti v hydraulickém systému.
 • Hydraulické kapaliny jsou často vysoce korozivní a znečišťující.
 • Je nutná pravidelná údržba čerpací jednotky, která dodává tlak.

SERVO MOTOR S PŘEVODOVKOU MŮŽE NAHRADIT PNEUMATICKÝ A HYDRAULICKÝ POHON

Ve společnosti Apex Dynamics stále více vidíme, že pneumatiku a hydrauliku nahrazuje servo systém s převodovkou. Důvodem je to, že servo řízený pohon přesně zná své otáčky, rychlost a polohu. Ve výsledku můžete z „hloupého“ pohonu udělat „chytřejší“ pohon, kde si můžete hrát s rychlostmi a pozicemi, abyste dosáhli lepšího, hezčího, rychlejšího nebo přesnějšího výsledku.

Taková kombinace převodovky a servomotoru také nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Neexistuje žádná šance úniku provozních tekutin díky netěsnostem hadic nebo potrubí. Nastavení je a vždy zůstane stejné. Rovněž je eliminováno nepříjemné „syčení“ pneumatiky nebo „hučení“ hydrauliky. Servosystém jsou navíc kompaktní a vynikají vysokou účinností.

PŘÍKLAD KOMBINACE PŘEVODOVKY A SERVO MOTOR V AUTOMOBILU

Nejlepší příklady toho vidíme v automobilovém průmyslu. Pneumatické a hydraulické pohonné systémy moderních automobilů (například posilovač řízení, posilovač brzd, ruční brzda a spojka) byly nahrazeny malými servomotory. To šetří spoustu mechaniky, a tím i součásti náchylné k opotřebení jako jsou hadice, ozubené řemeny, klínové řemeny a napínací zařízení.

Ve společnosti Apex Dynamics jsme již v průběhu let převedli celou řadu projektů z pneumatického nebo hydraulického pohonného systému na servomechanické řešení. Mezi některé příklady přechodu na servopohon jsou: střihadla plechů, ohraňovací lisy, děrovací linky, řezací stroje nebo ohýbačky.

Zvažujete tento přechod pro svou aplikaci nebo jste zvědaví na výhody?

Rádi vám o tom řekneme více! Kontaktujte nás