EN CZ

APEX hýbe očima Trifota

13.3.2017 | Další socha byla rozpohybována pomocí převodovek APEX Dynamics.

Česká fotografie našla své centrum na okraji Prahy v galerii Czech Photo Centre. Cílem galerie je prezentovat současné domácí i světové umění s důrazem na fotografii a video. „Poutákem“, který na galerii v pražských Butovicích upozorňuje, je nepřehlédnutelná dvanáctimetrová nerezová socha od umělce Davida Černého a má název Trifot. Představuje vývoj oboru fotografie za poslední desítky let a zároveň trochu připomíná bezpečnostní kamery, které nás neustále sledují.

Dodavatelem převodovek pro tuto ojedinělou plastiku se stal APEX Dynamics. Každé „oko“ v plastice Trifot řídí dvě planetové převodovky PEII se servomotory Siemens. Převodovky PEII070-010 jsou připojeny k pohonům řídicího systému Siemens Simotion, který je propojen se servo frekvenčními měniči a 16ti digitálními servomotory.

Parametry převodovek PEII včetně katalogu naleznete ZDE.

Podobný řídicí systém společně s převodovkami APEX Dynamics použil David Černý v jednom ze svých předchozích děl, v unikátní pohyblivé hlavě spisovatele Franze Kafky, která je situovaná při obchodním domě Quadrio v Praze.

Pohyblivá plastika je přes svůj trochu děsivý zevnějšek neškodná. Jakmile obrovské oční bulvy, ve kterých jsou ukryty kamery, detekují pohyb kolemjdoucích, začnou jej následovat. Video z kamer se pak na krátký okamžik zobrazuje na šesti velkoplošných obrazovkách ve volnočasové zóně v okolí plastiky. Při kamerovém snímání se nepořizuje žádný záznam.

„Je to trochu orwellovské téma, ale také moje pocta fototechnice. Fotografii mám rád, chvíli jsem se kdysi v New Yorku fotografováním přiživoval,“ říká David Černý, který tělo plastiky „slepil“ z modelů starých fotoaparátů.

A jaké převodovky pro své aplikace používáte Vy? Zeptejte se nás na alternativu.