Starověcí Řekové nebo Číňané: kde a jak vznikly převody a převodovky?

30.5.2018 | Převody a následně převodovky byly logickým pokračováním v návaznosti na vynález kola. V každodenním životě, aniž bychom si to uvědomovali, bychom nedokázali žít bez využití převodovek – nefungovali by výrobní linky, montáž, nevznikala by energie a ochromená by byla i doprava. Používání převodovek a ozubených kol je v dnešním světě, již tak běžné, že si život bez nich nedokážeme téměř představit. V tomto článku se vám pokusíme představit jejich historii a vznik.

Řecko nebo Čína?

Vynález převodového ústrojí je až do dnešních dob přisuzován Řekům. Odhaduje se, že první převody byly použity již 300 let před naším letopočtem v Alexandrii. Naopak z neoficiálních a nepotvrzených spisů vyplývá, že převodová ústrojí byla již dávno používána v Číně. První převodovky byly kompletně konstruovány ze dřeva. Opotřebované zuby, tak mohly být nahrazeny zcela samostatně.

Přibližně již od roku 100 př. n. l. používali Řekové převody kovové s válcovitými zuby v komplexních výpočetních zařízeních nebo astronomických kalendářích – to potvrzuje objev známý jako Mechanismus z Antikythéry (počítač z Antikythéry). Mechanismus byl složen z 82 komponent (37 ozubených kol a 45 destiček) a sloužil pro diferenciální výpočty pohybu slunce, měsíce, planet a času.

Převody a ozubená kola mají základ v přírodě

Byli Řekové opravdu vynálezci převodových ústrojí? Výzkumníci na univerzitě v Cambridge jsou si jisti, že starověcí Řekové prvními nebyli. Typickým příkladem je hmyz s latinským názvem Issus Coleoptratus žijící v Evropě a severní Africe, který ke svému životu používá mechanismus převodů, již po miliony let. Ozubená kola tedy nejsou vynálezem člověka, ale přírody. Zadní nohy tohoto hmyzu zapadají přesně do sebe, díky čemuž jsou schopni tak daleko skákat. Tyto domněnky jsou potvrzeny pomocí elektronové mikroskopie a vysokorychlostních kamer. Jedná se o první případy pracovního zařízení stvořeného přírodou.

Důraz na preciznost

Vědci se domnívají, že hmyz tento mechanismus používá z důvodu koordinace vlastního skoku. V momentu odrazu i dopadu, musí obě nohy fungovat zároveň. Pokud by tomu tak nebylo, hmyz by byl vyveden z rovnováhy. Každý zub na nohách hmyzu má tloušťku mezi 30-80 mikrometry a připadá 10-12 zubů na nohu. Zajímavostí je, že zuby mají zaokrouhlování na dně, aby se zabránilo nadměrnému opotřebení – to lidstvu trvalo až doposud.

Za vznik ozubených kol můžeme vděčit Řecku, Číně ale i hmyzu. Každý den dodáváme převodovky do různých aplikací a i přesto našim zákazníkům zaručujeme vysokou přesnost a dlouhou životnost. I díky tomu s námi budete vždy o krok napřed.